- დასრულების დრო: 2016
"დარიალი ჰესის" დადგმული სიმძლავრე 108 მგვტ-ია. ჰიდროელექტროსადგური ყაზბეგში, მდინარე თერგზე, ზღვის დონიდან 1729 მეტრის სიმაღლეზე მდებარეობს. ჰესი აგროვებს წყლის ნაკადს მდინარე თერგიდან და მიმართავს მას დერივაციული გვირაბით გენერალურ ნაგებობამდე, რომელიც განთავსებულია ზღვის დონიდან 1334 მეტრზე, 1,2 კმ-ში რუსეთ-საქართველოს საზღვართან. მისი წლიური სტაბილური გამომუშავება შეადგენს 500 მლნ კვ/სთ-ია.
საინჟინრო თვალსაზრისით ეს გახლავთ ყველაზე რთული ნაგებობა, რომელიც დამოუკიდებელ საქართველოში განხორციელდა.
პროექტის ფარგლებში გამოყენებულია მსოფლიოს წამყვანი კომპანიების ელექტრო-მექანიკური და მანქანა-დანადგარები. კომპანია "ფერის" მიერ განხორციელდა ელექტრო-მექანიკური მოწყობილობების მონტაჟი. ასევე, ძალოვანი ტრანსფორმატორის და გამთიშველის მონატაჟი. დარიალის ჰიდროელექტროსადგურს ელექტრომექანიკური დანადგარებით უზრუნველყოფდა ავსტრიული კომპანია Andrtiz Hydro, რომელიც წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე მაღალი რეპუტაციის მქონე კომპანიას მსოფლიო ბაზარზე. ასევე, Robbins Company-ერთ-ერთი მოწინავე ამერიკული გვირაბგამყვანი და მიწისქვეშა სამშენებლო ტექნიკის მწარმოებელი კომპანია ახორციელებდა "დარიალი ენერჯის" გვირაბის მშენებლობას. აშენებულია, საინჟინრო თვალსაზრისით, ძალიან რთულად ასაშენებელი ხუთი გვირაბი - 5,5 კმ-იანი, 500 მ-იანი, ორი - 300მ-იანი და ერთი - 150მ-იანი.
პროექტი ითვალისწინებს დარიალის ელექტროსადგურის ქვესადგურის კავშირს ეროვნულ ქსელთან, დარიალის 110 კვტ გადამცემი ხაზით.
პროექტის ჯამური საინვესტიციო მოცულობა 123 მლნ აშშ დოლარია. „დარიალი ჰესი“ საქართველოში და EBRD-ის მიერ მსოფლიოს მასშტაბით დაფინანსებულ პროექტებს შორის პირველი კარბონ-ნეიტრალური ჰესია.
ჰიდროელექტროსადგურის პროექტს არაერთი საერთაშორისო ჯილდო აქვს მიღებული - 2014 წლის EMEA Finance საფინანსო პროექტების დაჯილდოების ცერემონიაზე, სს „დარიალი ენერჯის“ ჯილდო მიენიჭა ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში საუკეთესო ჰიდროპროექტის, „დარიალი ჰესის“, განხორციელებისთვის; ხოლო, EBRD Sustainability Awards 2017-ზე - სს „დარიალი ენერჯის“ მიენიჭა ვერცხლის ჯილდო, „დარიალი ჰესის“ პროექტის ფარგლებში საუკეთესო გარემოსდაცვითი და სოციალური სტანდარტების დამკვიდრებისთვის.

• Completion time: 2016
The Dariali HPP has an installed capacity of 108 mw. The hydropower plant is located on the Tergi River in Kazbegi 1729 m ASL. Collected from the Tergi River, the water flow is diverted through a bypass gallery to the powerhouse located 1334 ASL 1.2 k off the Russo-Georgian border. Its annual stable generation is 500 mln kwh.
From an engineering standpoint, this is the most complex structure that has even been implemented in Georgia since it regained independence.
The project utilized the electro-mechanical equipment made by leading companies in the world. The electro-mechanical equipment as well as the power transformer and the circuit breaker were mounted by Peri.
The Dariali HPP was provided with the electro-mechanical equipment by Andrtiz Hydro, Austrian company that is one of the most highly reputed companies on the world market. Further, the tunnel for Dariali Erergy was built by Robbins Company that is the world’s foremost developer and manufacturer of advanced, underground construction machinery. In all, the following 5 tunnels (most complex from an engineering perspective) have been built: a 5.5 km tunnel, a 500 m tunnel, two 300-m tunnels, and a 150-m tunnel.
According to the project, a Dariali HPP substation will be connected to the national power grid by means of a 110-kw Dariali PTL.
The total project cost is $123 million. Dariali HPP is the first carbon-neutral HPP that has been financed by EBRD in Georgia or elsewhere in the world.
The HPP project has won a number of international awards. In particular, EMEA Finance’s Project Finance Awards 2014 awarded Dariali Energy JSC for the Best Water Project in Central and Eastern Europe: Dariali Hydropower Plant in Georgia. Further, EBRD Sustainability Awards 2017 awarded Dariali Energy JSC for Demonstrating Best Environmental and Social Practices in connection with the Dariali Hydropower Plant Project.